Kochani

W Internecie ukazała się bardzo ciekawa publikacja pt. „ŻYDZI WSCHODNIEJ POLSKI. SERIA III  KOBIETA ŻYDOWSKA”

Publikacja opisuje życie, twórczość i działalność wielu żydowskich kobiet. Na dole link do tej fragmentu publikacji.

Ewa Rogalewska z Białegostoku zamieszcza  wspomnienia o naszej koleżance Ninel Kameraz - Kos, która była aktywną członkinią  Stowarzyszenia Żydowskiego Domu Seniora (Mosza Zkenim) od  dnia jego założenia.

Wielu z nas dobrze ją znało, bywało w pełnym ludzi mieszkaniu na Jagiellońskiej, była osobą barwną i wnosiła światło i śmiech w tych trudnych czasach. Ja  przyjaźniłam się z nią od czasów szkolnych. W czerwcu 2017r. w piątą rocznicę śmierci w jej dawnym mieszkaniu odbyło się symboliczne pożegnanie Jagiellońskiej i wystawa jej prac malarskich. Nie mogłam nadziwić się pamiętając spotkania u Ninel, jak małe jest to mieszkanie, na dodatek zastawione regałami pełnymi książek.  Przez ten dom na Jagiellońskiej przewijały się tłumy, tu działała nielegalna drukarnia i spotykały się osoby z różnych środowisk działające w podziemiu w Stanie Wojennym. Ninelka potrafiła nad tym panować nie wpadając w panikę.   

Jeśli będziecie na Cmentarzu Żydowskim  na Okopowej, koniecznie połóżcie kamień na jej grobie na wzgórku. Znajdziecie go bez trudu, bo jest jedyny w swoim rodzaju tak jak nietuzinkowa była Ninelka.

Bardzo mi brakuje Ninel i jej życiowej mądrości . Często Ją wspominam i zastanawiam się, co mogła by mi poradzić w tej czy innej sytuacji, bardzo lubiłam z Nią przebywać, podziwiałam Jej intelekt i humor. Nadal czuję Jej obecność...

Aniela

Link:  

https://drive.google.com/file/d/1kVIHU579pP0-201OtcTiY_E_DgAbaFxN/view?usp=sharing