W grudniu 2016 w Wysokich Obcasach ukazał się ciekawy artykuł o propozycji dostosowania części mieszkań w domu na Warszawskim Wawrzyszewie do samodzielnego w nich zamieszkania dla osób starszych lub niepełnosprawnych. Pomysł godny zainteresowania. Poniżej link do kopii artykułu oraz jego oryginału na stronie Internetowej.

Mieszkania dostosowane do wieku i właściwej temu wiekowi niepełnosprawności - to wspaniały pomysł.

Każdy człowiek chce być samodzielny jak długo się da, a mieszkanie dostosowane do wszelkich możliwych przypadłości pomaga samodzielności jak mało co.

Ale czy to wystarczy, do „normalnego życia”  potrzebne są nie tylko możliwość samoobsługi w domu, ale też potrzeba towarzystwa, możliwość rozrywki, a nie tylko oglądanie TV.

„Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu” – powiedział  Benjamin Franklin.

Wszystko to jakoś można otrzymać za pieniądze, szczególnie jeżeli je się ma lub posiada się własne mieszkanie, które można sprzedać lub wynająć. Z biegiem czasu wzrasta konieczność szukania pomocy państwa, gminy czy organizacji pozarządowych.

Stowarzyszenie ŻDS nie może nie zadawać sobie pytań, dlaczego nasze środowisko tak mało robi dla starszych seniorów. Póki jesteśmy sprawni chcemy być u siebie, a potem ktoś -  rodzina lub Gmina - umieszcza nas w przypadkowym domu, gdzie  czekamy na swój koniec.

Wyznaniowa Gmina Żydowska póki dysponuje jakimiś działkami i pieniędzmi, mogłaby zbudować dom, w którym część mieszkań byłoby na wynajem i dostosowana dla potrzebujących zwiększonej opieki, a pozostałe na sprzedaż - najchętniej młodym ludziom. Taki biznes z pewnością byłby opłacalny i dochodowy zważywszy, że grunt jest własny. Starsi ludzie czuliby się, że żyją w normalnym środowisku. 

Oczywiście, że takie rozwiązanie nie załatwia wszystkich problemów. Żydowski Dom Seniora jest bardzo potrzebny, musimy mieć nasz własny DOM.  Nawet niezbyt duży dla tych z nas, którzy nie radzą sobie sami ze sobą i nie ma im kto podać przysłowiowej szklanki wody.  Ale taki dom wymaga dużych nakładów finansowych i determinacji w jego realizacji.  

Pomyślcie o tym.

Link do artykułu z "Wysokich Obcasów":  Wzorcowe mieszkanie dla seniora

Warszawa, dnia 4-01-2017